Kadın Cerrah

Kadın cerrah olarak görev yapan doktorlara danışmak ve sorunları onun aracılığı ile gidermek kimi durumlarda önemli bir ayrıcalık sayılabilir. Bayan hastalar meme hastalıkları, fıtıklar (göbek, karın ve kasıkta), hemoroid, anal fissür gibi hastalıklar söz konusu olduğunda kadın doktorlara danışmayı ve gerekliyle kadın genel cerrah tarafından ameliyat edilmeyi tercih edebilirler. Bu tavrın doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılabilir ama birçok bayan hastanın da kadın genel cerrah tarafından tedavi edilmek isteyeceği bir gerçek olarak kabul edilmelidir.

Doktor olarak hizmet veren birçok kadın cerrahi alanlarda hizmet vermeyi tercih etmiyor. Bunda tıp dalının ağır bir iş yükü getirmesinin yanı sıra erkeklere özel, erkek egemen bir alan olarak algılanmasının da payı var. Kadın cerrah olarak uzmanlaşmayı tercih eden bireylerin, erkek meslektaşlarına göre çok daha fazla çaba göstermek zorunda kaldıkları da günümüzün gerçekleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla cerrahi işlemlerden geçmesi gereken kişilerin cinsiyeti kadın olan cerrahlardan yardım alma şansı da azalıyor. Tabi bazı bölgeler bu konuda daha şanslı olarak görünüyor. Örneğin ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’da kadın cerrah tarafından kontrol edilme ve ameliyat edilme şansınız daha yüksek. İstanbul kadın genel cerrah bulabileceğiniz yerler arasında bulunuyor ama ameliyat olan kişilerin doktorun, cerrahın geçmişine bakmaları ve tecrübesinden, yeteneğinden emin olmaları da çok önemli. Bu şekilde olmaları gereken ameliyatlara gönül rahatlığı içinde girebilirler. Bu konuda örnek vermek gerekirse, Özel Çapa Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğinde görev yapan Op. Dr. Vehibe IŞIK iyi bir örnek olacaktır. Adı geçen hastanede kadın genel cerrah olarak görev yapan Op. Dr. Vehibe IŞIK, 1995 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş. Sonraki dönemde ise Anadolu’nun farklı yerlerinde ve İstanbul ile Ankara’da Tıp Fakültesi, devlet hastanesi ve özel hastane olarak hizmet vermekte olan çeşitli sağlık kuruluşlarında görev yapmış. Bu dönemde yeteneği ve mesleki becerisi ile dikkat çeken Op. Dr. Vehibe IŞIK, aldığı kurs ve mesleki eğitimlerle de kendini geliştirmiş ve mesleki tecrübesini artırmıştır. Kendisiyle görüşmek isteyen, kadın cerrah eliyle tedavi olmak isteyen hastalar, görev yapmakta olduğu hastaneden randevu alabilirler.

Tabi İstanbul kadın genel cerrah bulabileceğiniz, muayene ve tedavi görevlerini kadın eline teslim edebileceğiniz yerler arasında bulunsa da, ülkemizin birçok yerinde bu konuda önemli bir sıkıntı çekildiği gerçek. Aslında dünyadaki birkaç ülke dışında kadın cerrah sayısının, toplam cerrah sayısına oranla çok küçük bir rakamda kaldığı söylenebilir. Dolayısıyla bu konuda çözüm yaratmak için, insanların konuya bakış açılarını ve genel algılarını değiştirerek işe başlamak uygun olacaktır.

Tags İstanbul Kadın Genel CerrahKadın CerrahKadın Genel Cerrah

You may also like...

0 thoughts on “Kadın Cerrah”

Bir Cevap Yazın

oyun oyna | su kaçağı | escort antalya | instagram takipçi arttırma | izmir rent a car | izmir havalimanı rent a car | kendin yap|