Promosyon Kampanyaları Nasıl Yapılır?

 

Promosyon kampanyaları hemen hemen her sektörde kullanılmaktadır. Promosyonun mantığı bilindiği taktirde bunu uygulamak çok zor olmayacaktır. Promosyon da ilk kural sürekli yapılmamasıdır.  Sınır ve bir taktik olarak geliştirilmelidir. Sürekli yapılması durumunda  taktik değil bir stratejiye dönüşmektedir, bu da tekrardan normal şartlara dönmenizi zorlaştırmaktadır. Promosyon kapmayanlarında şu üç soruyu sormalısınız ; kime yapıyoruz ? neden yapıyoruz? Nasıl yapıyoruz ?  kime yapıyoruz hedef kitlenizi tanımlar, neden yapıyoruz promosyonun hedef ve amaçlarını belirler. Nasıl yapıyoruz  tekniklerini tanımlamaktadır.

Müşteri grupları ; mevcut müşteriler, sadık müşteriler, değişken müşteriler, eski müşteriler şeklinde promosyon uygulamaları müşteri gruplarına yönelik planlanmaktadır. Satışlar böyle müşteri gruplarını uyararak doğru tekniklerle sağlanabilmektedir. Bu durumda müşterilere özel ,adrese teslim promosyonlar da yapabilirsiniz. Promosyonda amaç şüphesiz satış artırmak firma tanıtımını yapmaktır. Ancak , amaç ve hedef daha özel olmalıdır , kaybedilmiş müşterileri kazanmak,  yeni müşterileri kazanmak ve mevcut müşterilerin sadakatini geliştirmek olmalıdır asıl hedef. Bu promosyonlara uygun olarak ,mal fazlası, numune, şans promosyonları, kuponlar, hediye, teşhir vb. gibi promosyon teknikleri geliştirilmelidir. Plan bu şekilde oluşturulmalıdır. Planlı ve programlı yapıldığı takdirde hedef kitlesine daha çabuk etki ederek olumlu tepkilerle geri dönüş sağlayacaktır.

Promosyonlar mevsimsel olarak belli döngülerle yapılmalıdır, sürekli olmamalıdır, rakiplerde göz önünde bulundurularak onları faaliyetlerine göre ve şirketin genel sorun ve ihtiyaçlarına göre planlı uygulamalar yapılmalıdır. Doğru olan, sene başlarında pazarlama ve reklam planlarının içine promosyon uygulamaları da eklenmelidir.  Anlık kararlar ile bayii ve satış baskısı ile yapılan uygulamalar  olumsuz sonuçlar doğurabilecek uygulamalardır. Promosyonlar bütünsel bir pazarlama planı içerinsin de yapıldığı takdirde doğru bir iletişimle müşteri kitlesine ulaşacaktır. Tüketiciler de bağlılık ve sadakat uyandırmak  için işlevi yüksek bir yöntemdir. Bu konuda yapılacak çalışmalar da işinin uzmanı firmalardan destek almak da çözümlerde etki alanı yüksektir. Çünkü ; her firma her zaman kendi promosyon tasarım ve baskısını kendisi yapamamaktadır. Bu konuda uzman kişilere başvurularak karşılıklı  fikir alış verişleriyle en püf noktalara dikkat çekerek tasarımdan baskısına kadar ürünün ortaya çıkma sürecinde her incelik düşünülerek hareket edilmelidir. Çünkü ; promosyon uygulamaları her zaman yapılamayacağı için olumsuz sonuçlar doğuracak riskleri en aza indirerek  kesin sonuçlara ulaşmak için çaba harcanmalıdır. Bu konuda işinde uzman olan promostar  firması kaliteli hizmet anlayışıyla sizlere büyük katkı ve destek sağlayacaktır.

Tags promostarPromostar promosyon

You may also like...

0 thoughts on “Promosyon Kampanyaları Nasıl Yapılır?”

Bir Cevap Yazın

oyun oyna | su kaçağı | escort antalya | instagram takipçi arttırma | izmir rent a car | izmir havalimanı rent a car | kendin yap|