ALES VE YGS HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖSYM BİLGİ FORUMU

AlesAkademik Lisansüstü Eğitim Sınavı

 

Ales, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman gibi kadrolara açıktan veya naklen atanabilmek için girilmesi gereken sınavdır.

 

Ösym tarafından sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki kez yapılır.

 

Ales puanınız ne kadar yüksekse, yüksek lisans başvurunuz için çok daha avantajlısınız. Çünkü üniversiteler yüksek lisans başvurusunda Ales puanı,diploma notları, mülakat sonuçları alınarak bir puanlama yapıyorlar. En yüksek oran ales puanında. Geneli yüzde elli ales puanı istiyor. Bu oran bazen yüzde elliden de fazla olabiliyor. Yönetmeliğe göre bu oran daha az olamaz.

 

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen de bu sınava girmek zorunda. Kendi imkanlarıyla yüksek lisans yapmak isteyenler hariç tabiki.

 

2008 yılı itibariyle sınav 3 yıl geçerlidir. Sayısal1 ve Sayısal2, Sözel1 ve Sözel2 olarak 4 testten oluşan sınavda, adaylar en az üç testi cevaplayacak. Her bölüm 40’ar sorudan oluşuyor. Süre 150 dakika.

 

Ygs : Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı

 

Lys( Lisans Yerleştirme Sınavı)’ ye girişte barajı aşmayı sağlayan ilk adım sınavı da denebilir. Ygs, Lys sınavının yüzde kırkını oluşturur.

 

Ygs tek bir sınav olup 6 farklı puan türünden oluşur. Ygs1,2,3,4,5,6 olarak. Eskiden sayısal, sözel ve eşit ağırlık diye tanımlanırdı. Şu anda ise 1,2 sayısal; 3,4 sözel; 5,6 tm puanı.

 

Ygs’ye girebilmek için lise mezunu olmak yeterli. Sınava girme sınırı yoktur. Sınavda 160 soru bulunuyor. Süre 160 dakika. 2016 itibariyle de baraj puanı 140’tan 150’ye yükseldi. Yani en az 20 net yapabilen bir sonraki aşama olan Lys’ye girme hakkı kazanabilecek.

 

Tags aleseğitimforumosymosymforumsınav

You may also like...

0 thoughts on “ALES VE YGS HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖSYM BİLGİ FORUMU”

Bir Cevap Yazın

oyun oyna | su kaçağı | escort antalya | instagram takipçi arttırma | izmir rent a car | izmir havalimanı rent a car | kendin yap|