Diyetle bölgesel zayıflama mümkün mü?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle bayanlar arasında bir zayıflama yarışı başlamış oldu. Spor salonları, sahiller parklar yürüyen, koşan, antrenman yapan insanlarla doldu taştı.
Televizyon programlarında her gün yüzlerce şok diyet programları açıklanıyor. Salatalık diyeti, lahana diyeti ya da sebze suyu diyeti bunlardan sadece bir kaçıdır. Bayanların kafası da doğal olarak karışmış durumda.
Diyetle bölgesel zayıflama mümkün mü? Konu başlıklı yazımızda öncelikle sağlıklı bir diyetin nasıl olacağına ve sporla nasıl desteklenebileceğine değineceğiz hemen ardından da bölgesel zayıflamanın diyetle mümkün olup olmadığını inceleyeceğiz.
Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, her birimiz birbirimizden farklı fiziksel özelliklere sahibiz. Hepimizin metabolizması farklı işliyor. Kan değerlerimiz, hormonel sistemimiz, kan basıncımız hatta kalp ritmimiz bile bambaşka.
Vücudumuzu bir makine olarak düşünürsek hepimizin tek üretildiğini söylemek mümkündür. Sistemlerimiz bu kadar farklıyken herkes için ortak bir diyet programının olması da tabiki söz konusu değil.
Diyet yapmak istiyorsanız mutlaka bunu bir uzman eşliğinde yapmanız gerekmektedir. Bir uzmandan yardım aldığınızda sizden mutlaka tahliller ister ve değerleriniz üzerinden program hazırlar.
Bilinçsiz diyet yapmak sizi kısa vadede inceltse bile uzun vadede ciddi sonuçlara sebep olur. Özellikle yaz aylarında vücudumuz ihtiyacı olan besinleri karşılayamadığı zaman kas kasılmaları, bayılmalar, baş dönmesi ve tansiyon dengesizlikleri meydana gelebilir. En tehlikelisi ise yeterli su almamanızdır.
Vücudunuz yaz aylarında çok su kaybeder. Bu da demek oluyor ki normalde içtiğimiz suyun iki katına kadar su içmemiz gerekir. Vücudumuzun %70’inin su olması ve tüm organlarımızın ana besin maddesinin su olduğunu düşünürsek, yeterli su alınımını desteklemeyen bir diyetin sonuçlarını tahmin edebiliriz.
Bölgesel zayıflama vaat eden tüm diyetler ve spor aletleri ise büyük bir kandırmadan başka bir şey değildir. Metabolizmamız enzimler ve hormonlarla yönetilir. Bu hormonlar ve enzimler tüm vücuda yayılarak çalışırlar. Spor yaptığınızda harekete geçen enzimler tüm vücudunuza yayılır ve var olan yağları enerjiye dönüştürür.
Aynı şekilde diyet yaptığınız zaman, vücudunuzun alışık olduğu kalorinin altında bir kalori alırsınız. Vücut bu durumda tabiri caiz ise depodan yemeye başlar. Aynı şekilde vücut enerji ihtiyacını tüm vücuttan karşılar. Son günlerde çok popüler olan ve karnı dümdüz yaptığı söylenen yoğurt diyetini ele alalım.
Sadece yoğurt yiyerek yaptığınız bir diyetle karnınızı incecik yapmanız mümkün değildir. Bunun birçok sebebi var. Öncelikle vücudun sağlıklı karbonhidrata, proteine, doymuş ve doymamış yağa ve meyveden aldığımız şekere ihtiyacı vardır.
Yoğurt vücudunuzun sadece belli bir miktar protein ve yağ ihtiyacını karşılar. Bu durumda kaslarımız beslenemez ve vücudumuz hızlı bir şekilde su ve kas kaybetmeye başlar. Tartıya çıktığınızda çok hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi düşünürsünüz fakat aslında vücut sarkmaya ve alarm vermeye başlar.
Yoğurdun karnımıza olan tek faydası yoğurt suyunun içinde bulunan CLA maddesidir. Bu madde spor yaptığınızda yağ yakımını destekler. En yağlı bölgeniz karın bölgesi ise doğal olarak karnınızda incelme olur fakat bunu sadece yoğurtla beslenerek yaparsanız spor yaptığınız için normale göre daha hızlı su ve kas kaybedersiniz.
Bu durumda hayvansal protein, sağlıklı karbonhidrat(yulaf ezmesi, esmer pirinç, bulgur..).düşük şekerli meyve(yeşil elma, ahududu, ananas, kivi…) ve sağlıklı yağ(Hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı, soya yağı…) içeren diyet programınıza yoğurt eklemeniz yağ yakımınızı hızlandırır ve sporla desteklendiğinde sıkılaşmanıza yardımcı olur.
Tam aksini düşündüğünüzde diyetle bölgesel zayıflamanın mümkün olmadığını anlayabilirsiniz. Bölgesel olarak zayıflatan besinler mevcut olsa idi aynı şekilde bölgesel kilo aldıran besinlerin de olması gerekliydi. Bu durumda hepimiz aynı vücut tipine sahip olurduk.
Söz gelimi bacakları üst kısmına göre ince olan insanlar, bacaklara yağ alımı yapan besinlerle beslenirdi ya da omuz bölgesi çok zayıf olan insanlar omuzlarını dolgunlaştıracak besinler yerdi. Bu kulağa ne kadar imkânsız geliyorsa bölgesel zayıflama da aynı şekilde imkânsızdır.
Biraz da sporla bölgesel zayıflamaktan bahsetmek istiyorum. Spor salonuna gittiğiniz zaman bacak aletleri, sırt aletleri ya da omuz aletleri görürsünüz. Yani vücut bölge bölge çalıştırılır. İşte insanların algısındaki en büyük yanılma buradan gelmektedir. Spor salonunda bölgesel çalışmak bölgesel incelmemizi sağlamaz.
O bölgedeki kas yoğunluğumuzu arttırmamızı sağlar. Kas ve yağ dokuları birbirinden ayrı dokulardır. Yağ dokuları vücuttan salgılanan ve yayılarak tüm vücuda ulaşan enzimlerle parçalanır. Kaslarımız ise proteini açığa çıkararak yaptığımız hareketler doğrultusunda büyür ve şekil kazanır.
Yoğun bir şekilde bacak antrenmanı yaptığınızda bacaklarınızdaki kas dokusunu güçlendirir ve yoğunluğunu arttırırsınız. Bu durumda bacaklarınız olduğundan daha kalın ama sıkı olur. Aynı zamanda ileriki zamanlarda vücudunuzun sarkmasını ve yağlanmasını önler.
Kas tabakanız arttıkça yaptığınız her hareket normalden daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Erkeklerin yapısal olarak kas yoğunluğu bayanlarınkinden çok daha fazladır. Erkekler bu sebeple kadınlardan daha kolay ve çabuk kilo verir.
Yazımı birkaç öneri vererek sonlandırmak istiyorum. Bölgesel kalınlıklarda çoğu zaman genetik faktörler etkili olur. Bunun haricindeki kalınlıklar fazla kilo sebepli olabilir. Sizlere önerim bölgesel kalınlıktan şikâyetçiyseniz.
Tüm vücudunuzu harekete geçiren egzersizlere(yürüyüş, düşük tempolu koşu, bisiklet..) yönelin. Bu tüm vücudunuzla birlikte şikâyetçi olduğunuz bölgenin de incelmesine yardımcı olacaktır.
Bu aşamadan sonra söz gelimi üst kısmınız bacaklarınıza göre çok ince görünüyorsa perspektifi orantılı hale getirmek adına, spor salonunda antrenör eşliğinde üst kısım geliştirme hareketleri çalışın.
Bu hem vücudunuzun orantısını korur hem de atletik bir görünüm kazanmanızı sağlar. Bunu yapmak istemiyorsanız gelişen teknolojiyle birlikte adından sıkça bahsettiren bıçak altına yatmaya gerek bırakmayan bölgesel yağ aldırma tekniklerini araştırabilirsiniz. Lütfen unutmayınız vücudunuzla ilgili alacağınız kararlarda uzmanlardan yardım almak size hem vakit kazandırır hem de uzun vadeli tehlikelerden korur.

Tags bölgesel zayıflamadiyetzayıflama

You may also like...

0 thoughts on “Diyetle bölgesel zayıflama mümkün mü?”

Bir Cevap Yazın

su kaçağı | escort antalya | instagram takipçi arttırma | izmir rent a car | izmir havalimanı rent a car |