Araçlarda paslanmaya ve çürümeye karşı bakım

Araçlarınızda paslanma ve çürüme bilinçsiz hareketler sonucunda kaçınılmaz bir şeydir. Ama bunun önüne geçmek çok da zor bir ihtimal değil. Araçlarda paslanma ve çürüme insanın tek elinde değildir, asit yağmurları ve çevre atıkları araçlarınızda paslanmaya ve çürümeye neden olur. Araçlarda paslanma ve çürümeye karşı bakım zor bir şey değildir.

Atmosferden gelen atıklar, çamur, tuz vb. durumlar aracınızda paslanmaya ve çürümeye neden olur. Araçlar bir boya ile korunsa bile açık duran metallerde paslanma ve çürümeye rastlanma ihtimali vardır. Kaput, bagaj, kapı içleri gibi kısımlarda paslanma sorunu toz, rutubet, toprak gibi etkenlerle baş gösterir.

Üretici firmalar ise genellikle çevre kirlilikleri,  çamur, atmosferik atıklar gibi sebeplerle oluşan paslanmaları ve çürümeleri garanti kapsamı dışında tutar. Paslanmaya karşı yapabileceğiniz ilk önlem Pas Önleme Sistemlerini aracınıza uygulatmaktır. Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir, yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi baş göstermiş demektir.

Araçlarda paslanma ve çürümeye karşı bakım olarak neler yapılabileceğinden bahsedelim. Aracınızın su tahliye delik ve kanallarının açık olmasına dikkat etmeniz, aracınızın alt kısmını periyodik biçimde yıkatmanız, aracınızı yıkadıktan sonra kapı altları, çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marşpiye profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profilleri içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümleri iyice temizlendiğinden ve kurulandığından emin olmalısınız.

Aracınızın kaportasında paslanmaya yol açabilecek küçük vurukları, çizikleri dış etkenlere karşı korumasız hale getirecek pasta cila yerine rötuşlayarak gidermeniz, aracınızı fırça yerine süngerle yıkamanız ve oluşması muhtemel ince çizikleri engellemeniz, aracınızın paslanmasını engeller.

Araç temizlemesi yaparken de dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Bunlar; aracı güneş ışığında yıkamamak, sabah erken ve ya öğleden sonra yıkamak, aracı yıkarken sabun yerine bulaşık deterjanı kullanmamak, aracı ılık su ile yıkamak, yumuşak bir bez kullanmak, sık sık suyla arabayı ıslatmak, aracı kısım kısım yıkamak bu noktalardan bazılarıdır.

Aracınız da paslanma ve çürüme olmasını istemiyorsanız. Araçlarda paslanmaya ve çürümeye karşı bakım yollarını öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Bu yolları uyguladığınız takdirde ve doğanın da bir anormallik yaratmaması dahilinde aracınız paslanma ve çürüme görülmeyecektir.

Tags araçbakım

You may also like...

0 thoughts on “Araçlarda paslanmaya ve çürümeye karşı bakım”

Bir Cevap Yazın

su kaçağı | escort antalya | instagram takipçi arttırma | izmir rent a car | izmir havalimanı rent a car |