Mide Kanserinin Belirtileri

Günümüzde kanser insanlarda nezle kadar sık görülebilen bir hastalık haline gelmiştir. Kanser vücuttaki hemen hemen tüm organlarda görülebilir ve her birinin farklı belirtileri görülmektedir. Mide kanserinin belirtileri en başta az bir miktarda yiyecek tüketme sonrasında şişkinlik oluşması, bulantı, ağrı halsizlik meydana gelmesi gibi durumlar oluşmaktadır. Kanser vücutta ilk zamanlarda pek kendini belli etmez ve sinsi bir şekilde ilerler.

Başlarda midede oluşan rahatsızlığı insanlar diğer mide hastalığı olarak görürler. Mesela kanserden dolayı midede oluşan yanma hissini reflü ağrıları ise ülser zannedebilirler. Onun için kanser vakalarında görülen bazı farklı belirtiler vardır o belirtileri gördükleri zaman en kısa sürede hastaneye giderek sağlık taraması yaptırmaları gerekmektedir. Diğer belirtiler şunlardır dışkıda kan görülmesi, kusma, kansızlık gibi.

Özellikle kansızlık oluşması vücudun halsiz ve bitkin düşmesine sebep olur. Kişinin kansızlığının tespit edilme zamanı biraz geç kalmışsa maalesef kanser hücreleri epey ilerlemiş anlamına gelir. Mide kanserinin oluşmasında birçok neden vardır. Tüketilen besinler, dengeli beslenememe, stresli bir yaşam, genetik oluşum, çevresel faktörler ve cinsiyet gibi. Erkeklerde mide kanserinin görülmesi kadınlara göre daha fazladır. Bazı yiyecek ve içecekler de mideyi etkileyen en temel unsurdurlar. Asitli içecekler, alkol tüketiminin çok olması, meyvelerin ve sebzelerin tüketiminin yetersiz seviyede olması.

Kişilerin ailesinde daha önceden herhangi bir mide rahatsızlığı meydana gelmişse belirli aralıklarla doktora gidip rutin kontroller yaptırması ileride oluşabilecek bir mide kanserine karşı erken teşhis şansı oluşturur. Günümüz koşullarında oldukça zor olsa da stresten mümkün oldukça uzak durup kendimize stressiz bir yaşam ortamı oluşturmak için gayret etmeliyiz. Çünkü insan midesi stresten oldukça etkilenen bir organdır.

Mide kanserinin diğer belirtilerinden biride sebepsiz kilo kaybıdır. Eğer hiçbir kilo verme programı uygulamadan kilo kaybı yaşıyorsanız buda mide kanseri belirtisi olabilir. Diğer belirtilerinden biride sıklıkla görülen yorgunluktur yani kronik yorgunluk. Bunun sebebi ise kansızlığa bağlı anemi oluşmasıdır ve bununla birlikte nefes darlığı yaşanabilir.

Mide kanserinin gördüğünüz gibi pek çok belirtileri vardır. Bu belirtilerden birinin görülmesi halinde vakit kaybetmeden hemen bir doktora giderek gerekli olan sağlık taramasını yaptırmalıyız. Çünkü mide kanserini erken teşhis ile atlatabilmek mümkündür.

Beğen  
Yazar

Etiketler
Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.